Do usług tartaków zalicza się dużo czynności, jakie mają na celu przygotowanie surowca drewnianego do wykorzystania. To w jakie procesy drewno będzie przechodzić jest zależne od jego przeznaczenia. Z tej przyczyny klient, mający zamiar dokonać zakupu surowca drewnianego, musi wiedzieć do czego będzie ono przeznaczone i jak winno być preparowane.
Pierwszym krokiem jest dobór wariantu drewna. Jest ich osiągalnych niezwykle wiele. Na ogół wykorzystywany jest dąb. Poza nim nierzadko wybierane są: jesion, olcha, a także co niemiara innych. Wszystko uzależnione jest oczywiście od atrybutów poszczególnych gatunków. Bardzo twardy dąb nadaje się idealnie do konstrukcji domów oraz kładzenia podłóg. Jest natomiast dosyć drogi. Z kolei akacja wykorzystywana jest chętnie do produkowania mebli.
tartaki oferują pełną gamę usług przygotowujących drewno do wyeksploatowania. Pierwszą z nich jest suszenie surowca. Klient ma możliwość oczywiście nabyć drewno mokre. Pozbycie się wilgoci z takiego surowca trwa, w zależności od rodzaju drewna, nawet około roku. Suszenie w tartakach przeprowadza się w komorach (w temperaturze dochodzącej do 750C) lub naturalnie.
Usługi tartaczne to przede wszystkim tarcie drzewa na tarcicę. Tę natomiast przekształca się na różnego typu części drewniane. Należą do nich: drewno budownicze (więźby dachowe, krawędziaki, deski), elementy mebli, trociny i obrzynki, drewno opałowe. Tartaki realizują również usługę przecinania drewna na wymiar wskazany przez kupującego.

W zakładach tartacznych dokonuje się tarcia drewna bez obrzynania, czyli przez obrobienie tylko dwóch płaszczyzn oraz z obrzynaniem, a więc obrabiając wszystkie cztery płaszczyzny deski. Następną usługą jest struganie surowca, czyli jego wygładzanie. Tartaki umożliwiają usługi frezowania, ryflowania, pozbycia się wrębów lub wiercenia otworów i wiele innych. Oznacza to, że można kupić produkt przygotowany według własnego uznania, gotowy do bezpośredniego eksploatowania.
Inną opcją jest tartak przewoźny, czyli dzierżawienie z zakładu urządzenia do obróbki drewna, które możemy wykorzystać według swoich potrzeb.