Wystartuj od wpisania studia w Anglii, a teraz już w pierwszej chwili wręcz doskonała wiadomość. W tej materii sprawdza się w doskonałej mierze przysłowie, które świetnie znamy: „Nie taki diabeł straszny jak go malują”. Bierze się to bezpośrednio z faktu, że jeśli nie ukończyłeś żadnych innych studiów, a Twoje studia podjęte w Anglii są pierwszymi to będąc studentem z UE zyskujesz prawo dla siebie do otrzymania Brytyjskiej pożyczki na pokrycie stu procent wysokości czesnego.

Warunki Tuition Fee Loan
Pożyczkę możesz dostać na pokrycie czesnego dla następujących rodzajów studiów. 3-letni Bachelor – odpowiednik licencjatu, 4-letni „Sandwich”/”Year Abroad”/”With Placement” – z zakwaterowaniem
Pożyczkę zaczynasz dopiero spłacać rok po ukończeniu swoich studiów, jednakże wyłącznie wtedy gdy masz wystarczająco duże zarobki. Jeśli nie, spłacasz później. Ta sama sytuacja ma miejsce jeśli pracowałeś, a z jakiś względów praca została jakoś przerwana. Wtedy też masz zawieszenie w spłacaniu.

A po 25 latach pożyczka będzie umorzona jeżeli zarobki generowane przez ciebie nadal nie osiągają konkretnego pułapu. Nic dziwnego, że Brytyjczycy nazywają tą pożyczkę „soft money”.
Otrzymanie pożyczki nie jest również związane z dochodami generowanymi przez Twoich rodziców. As Simple as that pozostaje powiedzieć.
A co z kwestią środków na życie?
Tu sprawa już nieco się komplikuje. Studia na terenie UK to przecież nie tylko samo czesne i z czegoś trzeba się utrzymać. Nawet już najmłodsi wiedza przecież, że życie na Wyspach Brytyjskich wcale nie jest najtańsze. Na to też jednak może znaleźć się sposób. Młodzi ludzie z Polski spokojnie są w stanie podejmować pracę. Ale czy pracę oraz naukę mamy możliwość pogodzić? Oczywiście że tak. Studia w UK to tylko mniej więcej 15 godzin tygodniowo starcza więc czasu na part – time Job i rozrywkę. Można doskonale dać sobie radę.
Jak prezentują się koszta utrzymania pod rządami Królowej?
No dobrze powiecie. Lepiej dmuchać na zimne i lepiej wiedzieć ile trzeba zapłacić za życie. Taka prawda. Tu garść przydatnych informacji.
Koszt wynajmu akademika to od 100 do 180 funtów/tydzień w mieszkaniu zajmowanym przez studentów może to być raczej mniejszy koszt. Za miejsce w samodzielnym pokoju to jakieś między 70 a 150 funtów, również na tydzień. Wyżywienie w pełni to około 300 funtów miesięcznie. Karta na przejazdy metrem między miastami i dzielnicami od 30 do 180 funtów/miesiąc , wysokość określa strefa.

Właśnie mniej więcej na takie wydatki wypadałoby się przygotować. Przy znalezieniu pracy nie powinno być z tym jakichkolwiek kłopotów.
Jeśli się zdecydujesz rozpocznij przygodę, przecież tylko raz się żyje.