W tym momencie coraz większe grono ludzi przekonuje się do tego, by skorzystać ze wsparcia terapeutów lub psychologów, przy rozwiązywaniu swoich problemów. To zmiana na dobre bez dwóch zdań. Jeszcze kilkanaście lat temu, chodzenie do psychologa czy korzystanie z terapii w dowolnym – indywidualnym czy grupowym wymiarze, było ogromnym tabu. Co uległo zmianie obecnie? Z dużym prawdopodobieństwem wpływa dynamika społecznych zmian. Coraz łatwiej przebiegający dostęp do informacji i większa ogólna świadomość najrozmaitszych zagrożeń, w bezpośredni sposób powiązanych z zaburzeniami, stresem etc.

Jak odszukać psychologa, gdy nie wiemy bezpośrednio gdzie się zwrócić?

W takiej sytuacji ewidentnie dobrym działaniem będzie skorzystanie z Google. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba wpisać to czego szukamy, jak z wszystkimi innymi wyszukaniami. Czyli w takim przypadku, chcąc znaleźć psychoterapeutę, wpisujemy hasło: psychoterapeuta i dopisujemy miasto. Przykład: psychoterapeuta Katowice. I już mamy dostęp do wyników, prowadzących do gabinetów terapeutów działających na terenie tego miasta. To bardzo prosta rzecz. Znacznie ważniejsze jest to, byśmy naprawdę szybko i precyzyjnie to załatwili.

Co jest ważne?

Po tym, gdy już odszukamy interesującego nas terapeutę, trzeba jak najszybciej nawiązać kontakt. Odwlekanie i odkładanie na jutro to tak naprawdę najgorsza metoda. W psychologii taki mechanizm nazywa się odraczaniem. Można też potraktować go w kategoriach wyparcia. Czyli nie przyjmujemy do wiadomości, że mamy jakąś sprawę, z która powinniśmy się zmierzyć. A odraczamy, czyli odwlekamy w czasie działanie, też na swoją niekorzyść. To bierze się z lęku przed zmianami. Ale to właśnie element zmiany jest kluczowy. A z pomocą terapeuty, potem na pewno przyniesie skutki, na których zależy nam najbardziej. Warto o tym pamiętać, im szybciej przejdziemy do działania, tym szybciej dostrzeżemy i poczujemy rezultaty. A finalnie rozwiążemy swój problem.