Katowice to niesłychanie kluczowe miasto na mapie Polski. Nie tylko z powodu na ilość mieszkańców, ale też na stopień postępu przemysłowego i gospodarczego, a dodatkowo fakt, że ta aglomeracja miejska stanowi główne miasto Śląska – regionu ponadprzeciętnie znaczącego dla funkcjonowania całego państwa. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie na Śląsku znajduje się zdecydowana większość krajowych zasobów naturalnych, tam też pracuje większa część sztolń i zakładów, których domenę stanowi przemysł ciężki.

Progres przemysłowy ma swoją cenę – Śląsk cieszy się złą sławą regionu okropnie zanieczyszczonego, choć jak prezentują ostatnie badania, w Katowicach w żadnym razie nie jest pod tym względem tak źle, jak przykładowo w Grodzie Kraka. Przemysł ciężki, ze względu na niską opłacalność, jest jednak sukcesywnie wygaszany w całym kraju, warsztaty są unowocześnione, a do tego pojedyncze miasta regionu dbają o to, aby na ich terenie znajdowało się co niemiara zieleni. Postać powietrza w Katowicach nieustannie się poprawia, natomiast wszelkie pozostałe aspekty życia w tym rejonie już od dawna mogą rywalizować z innymi znaczącymi polskimi miastami.

W metropolii Śląska nie brak ani miejsc pracy ani butików. Jeżeli chcemy zakupić dowolny towar, nie tylko odnajdziemy multum marketów, które go dostarczają, ale też specjalistyczny sklep zatrudniający wyposażonych w fachową wiedzę doradców. Na przykład jeśli chodzi o kominki Katowice są równie dobrym miejscem jak Poznań, Gdańsk czy wspomniany wcześniej Kraków. Jeśli tylko włożymy w dociekania nieco czasu i siły bezsprzecznie znajdziemy w stolicy Śląska taki kominek, jaki w 100 % zaspokoi nasze oczekiwania odnośnie funkcjonalności, jakości i designu. W Katowicach jest dużo agencji, które zajmują się kominkami od lat.