Jeżeli zastanawiasz się nad wymianą okien bądź właśnie wyposażasz w nie swój nowy dom, musisz zdawać sobie sprawę, czym się kierować, by podjąć rozsądne decyzje. Solidne okna Gdańsk pozwolą cieszyć się ciepłym i cichym domem, do którego chętnie będziesz powracać. Co wobec tego uwzględniać i jakie parametry okien są najważniejsze?
Kluczową sprawą jest materiał, z jakiego zrobione są ramy okien. Do wyboru masz drewno, tworzywo PCV oraz aluminium. Każdy z przytoczonych materiałów odznacza się dużą wytrzymałością i oczekiwanymi właściwościami użytkowymi, toteż powinieneś samodzielnie zdecydować, który z nich najlepiej spełni twoje oczekiwania. Będzie to przede wszystkim kwestia estetyki, ponieważ plastikowe okna wyglądają inaczej niż drewniane, czy wykonane z aluminium.

Następnym elementem jest ochrona przed uciekaniem ciepła, o którym decyduje parametr Uw. Zwraca on uwagę na izolacyjność cieplną i musi być jak najniższy. Wiąże się to oczywiście z kosztami, które trzeba ponieść. Poza parametrem izolacji ciepła znacząca jest izolacyjność dźwiękowa – w końcu nie chcesz słyszeć wszystkich odgłosów z zewnątrz twojego mieszkania. Ma to wyjątkowe znaczenie dla osób mieszkających w centrum miasta, gdzie ciężko jest uniknąć codziennego gwaru. Mieszkanie zwłaszcza w takim miejscu jak bliskość ruchliwej ulicy jest wówczas niezwykle uciążliwe. Nadzwyczaj popularne aktualnie są także okna antywłamaniowe. Poczucie bezpieczeństwa to jeden z elementów komfortowego życia, dlatego dokładnie rozważmy kwestię ich zakupu, tym bardziej, że jest to zakup na lata.
Gdy kupujesz okna do domu, który dopiero jest w stanie surowym, musisz pamiętać, aby miał już dach. Wówczas bez trudności zaczniesz prace wykończeniowe, a złodziei nie będą wabić materiały, które zaczniesz zwozić i składować. Jeśli jeszcze nie podjąłeś ostatecznych decyzji odnośnie wyboru okien, możesz skonsultować się ze sprzedawcą albo zapoznać się z kartą techniczną interesujących cię okien, by zyskać pewność czy wszystkie parametry są w porządku.

Warto także dopytać o sprawę gwarancji oraz okres oczekiwania na przywiezienie okien, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowych elementów, których nie ma w bieżącym wyposażeniu sklepu. Solidni sprzedawcy przywiązują do tego niemałą uwagę.